Våren är på gång och i trädgården blommar Vintergäck. Jag hoppas att det snart skall komma tidiga blommor. Men många växter är vackra även utan blommor. En av växterna som behåller de gröna bladen hela vintern är Vintergröna. Med det namnet så är det inte oväntat.
Mahonian frös sönder nästan helt och hållet den förra vintern men den har repat sig bra. Den är också grön hela vintern och fin även utan blommor.
Nu återstår bara finalen i ishockey mellan Sverige och Kanada, sen är OS över för denna gång. Influensan verkar också vara över för min del. Det som återstår är lite torrhosta men det kan jag leva med.
Så ljuvligt att vårblommor redan börjar titta upp..
och ja, många växter är vackra även om de inte har blommor
Skönt att influensan är över för din del….det är jobbigt med de förkylningar och influensor som alltid går vid denna tid på året
Tyvärr gick det inte vägen i hockeyn men vi ska vara nöjda ändå tycker i alla fall jag!
Fina bilder. Såg ngr snödroppar här hemma. Blåser småsnålt. Det gick bra i OS.
Ha de gött vännen o hälsa fam.
vi har också sådan där vintergröna, det blir så vackra blommor till våren
kramar
Hej, Gunnar!
Undrar om det går att ha någon av desa vintergröna i en liten balkonglåda?
Har letat men inget hittat.
Silver i OS är ju toppenbra 🙂
Kan du tipsa om något bra program för att göra ett släktträd?
Kram, Agneta