Il clima sta cambiando. Nel 1980, un solo tipo di fiore sbocciato nel nostro giardino alla fine di ottobre.Oggi abbiamo 15 piante che fioriscono
———–
During the 1980s we had only 1 flower blooming at the end of October. Today we 15. Is this’s due to the climate change?
——————–
Vi har många släktingar som fyller år i oktober och jag minns tydligt att vi bara hade en växt som blommade i trädgården under ett av datumen under 1980-talet Därför vet jag att bara en växt blommade under oktober mot 15 idag. Klimatförändringen?
Jag tror att det beror på att dom har förlängt sommartiden till att gälla till sista helgen i oktober 😉
😄👍
Antagligen är det det.
Men ifjol var det ganska samma väder och länge varmt i oktober, det ser man då man blickar bakåt både i blogg och på Facebook.
Idag såg jag en stockros blomma i vår trädgård och det har jag aldrig förr sett i slutet av oktober
Klimatet har ju ändrats hela tiden sen jorden blev till. 😁
Men kommer snö. ❄️❄️☃️☃️
Or maybe you’re a good gardener? 🙂
Det borde ju bero på värmen. Ljuset är ju detsamma oavsett klimatsvängningar. Ljus och värme är väl det som styr blomning gissar jag.